מס הכנסה – למה אני משלם אותו?

כל אדם עובד כנראה מכיר את הסיטואציה, בה הוא מקבל את תלוש המשכורת ומבחין כי שכר הנטו שלו נמוך בהרבה משכר הברוטו.

אחת מהסיבות המשמעותיות להפרש זה היא ניכוי תשלום למס הכנסה.

מהו אותו מס, והאם ניתן להקל בתשלום שלו?

 

מהו מס הכנסה ולמה צריך לשלם אותו?

מס הכנסה הוא מס שמוטל על ידי המדינה, על ההכנסה של כל עובד או תאגיד בישראל. כל עובד נדרש לפי החוק (פקודת מס ההכנסה) לשלם מס זה על הכנסותיו. אם לא יעשה זאת – זוהי עבירה פלילית של העלמת מס, שבגינה ניתן אף לרצות זמן מאסר בכלא.

שיטת המיסוי במדינת ישראל היא פרוגרסיבית – ככל שההכנסה של אדם תהיה גבוהה יותר, כך הוא ישלם עליה יותר מס. שיטה זו נועדה להקל על האוכלוסיות החלשות יותר בחברה, שמשתכרות בשכר נמוך (כאשר אחוז המס הנמוך ביותר הוא 10% מהשכר, והגבוה ביותר הוא 50% מהשכר).

 

כיצד ניתן להקל בתשלום מס ההכנסה?

רשויות המס בישראל מכירות במספר מקרים ונסיבות שמזכים בנקודת זכות במס – שמשמעותה הקלה בתשלום המס. במידה והאדם לא היה מודע לנקודת זיכוי זו, ושילם מס מלא (למרות שיכל לשלם מס מופחת), הוא יהיה זכאי להחזרי מס.

החזרים אלו ניתנים במגוון רחב של נסיבות. למשל, נסיבות משפחתיות (לידה, גירושים, הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, הורים לילדים בעלי לקויות למידה, הורים שמשלמים מזונות ועוד), נסיבות תעסוקתיות (חילופי עבודות, שינויים בשכר, הפסקות בעבודה, פיצויים, פיטורים ועוד), סיבות בריאותיות (חולים במחלה קשה, חולי סרטן, בעלי עיוורון או נכות, נכי צה"ל, קרוב משפחה סיעודי ועוד). גם סטודנטים לתואר ראשון או שני שעובדים כשכירים בזמן לימודיהם עשויים להיות זכאים להחזרי מס.

ניתן להיווכח שחלקים נרחבים באוכלוסייה עשויים להיות זכאים להחזרי מס – וכל נדרש מהם לעשות הוא לבדוק את זכאותם.

 

איך תוכלו לבדוק האם גם אתם זכאים להחזרי מס?

על מנת לבדוק את זכאותכם להחזרי מס, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט https://taxes-refund.co.il. באתר מחכה לכם שאלון, שאותו עליכם למלא. מילוי השאלון לוקח מספר דקות בודדות, ואינו כרוך בעלות כלשהי או התחייבות.

בשאלון תידרשו למלא מספר פרטים אישיים (שם מלא, מספר טלפון, האם אתם בעלי תואר אקדמי, האם אתם גרושים ומשלמים מזונות, האם אתם מתגוררים ביישוב עם הטבות מס מיוחדות ועוד), וכן פרטים על המשכורת החודשית הממוצעת שלכם ושל בן או בת הזוג שלכם.

כאמור, מילוי השאלון הוא קל ופשוט. תוך דקות ספורות תוכלו לדעת האם גם אתם זכאים להחזרי מס, ובאתר אף תוכלו לקרוא מהי הדרך המומלצת להוציא לפועל את זכאותכם. זוהי הזדמנות מעולה בשבילכם לקבל בחזרה כסף מהמדינה, וכן לשלם תשלום מס הכנסה מופחת במידה ואתם זכאים לכך!

 

שעון

רוצים לפרסם כתבה אצלינו?

השאירו פרטים ואנחנו נחזור

אהבתם את הכתבה?
שתפתו בקליק
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
כתבות בנושא